TopTip

Zo zahraničia
Dejiny katolíkov na Britských ostrovoch

Dejiny katolíkov na Britských ostrovoch

Roy Hattersley

Anglický katolícky týždenník Catholic Herald sa venuje novej knihe, ktorá mapuje históriu katolíkov na Britských ostrovoch a v Írsku. Šesťstostranová publikácia sa venuje histórii Katolíckej cirkvi od reformácie až po súčasnosť. Jej autorom je bývalý minister práce za labouristov Roy Hattersley. Svoju knihu uviedol sloganom, hrdinovia Cirkvi sú drobní ľudia.

Zaujímavosťou je, že autor sám o sebe tvrdí, že je zarytým ateistom. Na otázku, prečo sa teda venoval práve tejto téme, uviedol, že obdivuje na katolíkoch ich morálnu istotu. Páči sa mu, že voči každému filozofickému prúdu sa dá postaviť opačný alebo polemický názor. Cirkev však od svojich počiatkov stále trvá na svojich pravdách a to autorovi knihy imponuje.

Hattersley opisuje dejiny Cirkvi v Británii ako sériu kríz, ktoré sa nikdy nestali úplnými katastrofami. Reformáciu vníma ako spor medzi sekulárnou a cirkevnou mocou. Samotnú reformáciu vníma len ako súčasť vtedajšej politiky anglického kráľa Henricha, ktorý sa dostal do sporov s pápežom. Podľa neho nešlo len o rozvod kráľovho manželstva, ale aj o teritoriálne nároky v Južnej Amerike.

Pri svojich úvahách sa autor venuje aj otázke, či sa za istých okolností reformácia nemusela uskutočniť. Podľa Hattersleyho bol kráľ Henrich pod veľkým tlakom vtedajšieho kancelára Cromwella. Podľa neho chcel kráľ s Rímom skôr nejaký voľnejší vzťah a nie sa vyslovene odtrhnúť, uzatvára Catholic Herald.

 

Foto: reflections-magazine.com

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 19.06.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Všeobecný úmysel apoštolátu modlitby na jún: Aby sociálne siete vyzdvihovali solidaritu a rešpektovali druhých v ich odlišnostiach.
  • Úmysel KBS na jún: Nech sú prvoprijímajúci živo začlenení do života spoločenstiev našich farností.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za uzdravenie pre Vladimíra a za Božiu pomoc po ťažkom úraze. Mária
  • Za uzdravenie pre môjho onkologicky chorého ocka Ondreja. Lívia
  • Za poznanie Božej vôle, za vedenie Duchom Svätým, za milosti pre mňa, aby Boh zmenil moju osamelosť, smútok. Alena
  • Za Božie požehnanie a poďakovanie dožitého jubilea 70 rokov. Magdaléna
  • Za dobrého pobožného životného partnera pre sestru a vnučku Slávku. Eva
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.