aktuality

Zo zahraničia | | Elena Seeber

Ďalekohľad: Múr bude škodiť i prírode

Zo zahraničia

Ilustračná fotografia

Plánovaný múr medzi Spojenými štátmi americkými a Mexikom nebude mať negatívne dôsledky len pre politickú či obchodnú oblasť. Prekážať bude i zvieratám, ale napríklad aj niektorým druhom vtákov.

Mnohí ľudia, ale najmä politici, si neuvedomujú, že plánovaná bariéra medzi USA a Mexikom sa stane pre mnohé zvieratá problémom. V oblasti ich žije nespočetné množstvo, týka sa to napríklad najjužnejšieho cípu Texasu, v údolí Rio Grande. Žijú tu také druhy zvierat, ktoré sú pre celú severnú Ameriku ojedinelé. V tejto oblasti možno napočítať do 700 druhov chránených živočíchov.

A to je len jedna z troch chránených oblastí pozdĺž hranice vedúcej k Mexickému zálivu. Už od roku 2009 prechádza v údolí Rio Grande masívny plot s úzkymi štrbinami. Päť a pol metra vysoký plot z oceľových platní by mal v budúcnosti odstrašiť pašerákov a ilegálnych prisťahovalcov z juhu. Bariéra nesleduje tok rieky Rio Grande, ale prebieha po súši, pričom v noci je čiastočne umelo osvetlená. Prezident USA Donald Trump zamýšľa  múr rozšíriť aj do nových, zatiaľ nedotknutých oblastí, napríklad do hôr.

Už roky sa vedci sťažujú na umelo vytvorenú bariéru, ktorá väčším zvieratám, ako sú pumy, neumožňuje prekonať ju a malým zvieratám naopak chýba ochrana v tráve alebo kríkoch. Približne 1200 kilometrov z celkových 3144 pozostáva momentálne z jednoduchého, dvojitého alebo trojitého oplotenia. V budúcnosti by na mnohých miestach mali pribudnúť ešte aj oblasti so strážnicami a monitorovanými poliami.

Rick van Schoik, vedec z univerzity v San Diegu, tvrdí, že napríklad určité druhy sov nebudú schopné  múr preletieť a zmenší sa im tak životný priestor. Rovnako to platí nielen pre horské levy a jaguáre, ale i mnohé ďalšie zvery.

Najväčším problémom bude podľa odborníkov izolácia živočíšnej populácie, čo povedie k zníženiu jej množstva, pričom  v mnohých prípadoch sa to týka ohrozených druhov. Ich počet sa odhaduje na približne 111.

Zdroj: Der Standard

Foto: akutality.sk