TopTip

Zo zahraničia: Ďalekohľad: Múr bude škodiť i prírode

Ďalekohľad: Múr bude škodiť i prírode

Ilustračná fotografia

Plánovaný múr medzi Spojenými štátmi americkými a Mexikom nebude mať negatívne dôsledky len pre politickú či obchodnú oblasť. Prekážať bude i zvieratám, ale napríklad aj niektorým druhom vtákov.

Mnohí ľudia, ale najmä politici, si neuvedomujú, že plánovaná bariéra medzi USA a Mexikom sa stane pre mnohé zvieratá problémom. V oblasti ich žije nespočetné množstvo, týka sa to napríklad najjužnejšieho cípu Texasu, v údolí Rio Grande. Žijú tu také druhy zvierat, ktoré sú pre celú severnú Ameriku ojedinelé. V tejto oblasti možno napočítať do 700 druhov chránených živočíchov.

A to je len jedna z troch chránených oblastí pozdĺž hranice vedúcej k Mexickému zálivu. Už od roku 2009 prechádza v údolí Rio Grande masívny plot s úzkymi štrbinami. Päť a pol metra vysoký plot z oceľových platní by mal v budúcnosti odstrašiť pašerákov a ilegálnych prisťahovalcov z juhu. Bariéra nesleduje tok rieky Rio Grande, ale prebieha po súši, pričom v noci je čiastočne umelo osvetlená. Prezident USA Donald Trump zamýšľa  múr rozšíriť aj do nových, zatiaľ nedotknutých oblastí, napríklad do hôr.

Už roky sa vedci sťažujú na umelo vytvorenú bariéru, ktorá väčším zvieratám, ako sú pumy, neumožňuje prekonať ju a malým zvieratám naopak chýba ochrana v tráve alebo kríkoch. Približne 1200 kilometrov z celkových 3144 pozostáva momentálne z jednoduchého, dvojitého alebo trojitého oplotenia. V budúcnosti by na mnohých miestach mali pribudnúť ešte aj oblasti so strážnicami a monitorovanými poliami.

Rick van Schoik, vedec z univerzity v San Diegu, tvrdí, že napríklad určité druhy sov nebudú schopné  múr preletieť a zmenší sa im tak životný priestor. Rovnako to platí nielen pre horské levy a jaguáre, ale i mnohé ďalšie zvery.

Najväčším problémom bude podľa odborníkov izolácia živočíšnej populácie, čo povedie k zníženiu jej množstva, pričom  v mnohých prípadoch sa to týka ohrozených druhov. Ich počet sa odhaduje na približne 111.

Zdroj: Der Standard

Foto: akutality.sk

Podobné články

Aktuálny program

počasie

Počasie podľa
P. Jurčoviča

Vaše úmysly 25.05.2018

  • Milí poslucháči, svoje úmysly modlitieb nám posielajte emailom na umysel@lumen.sk
  • Evanjelizačný úmysel apoštolátu modlitby na máj: Aby veriaci laici uskutočňovali svoje osobitné poslanie tak, že budú tvorivo odpovedať na výzvy súčasného sveta.
  • Úmysel KBS na máj: Nech sa v našom živote, aj v živote farnosti i celej spoločnosti, prejaví naša mariánska zbožnosť.
  • Modlí sa o. Juraj Spuchľák, riaditeľ Rádia Lumen.
  • Za zdravie a Božie požehnanie pre starkú, za obrátenie uja Martina, za oravské centrum mládeže a za kňazov. Renáta
  • Za požehnanie a zdravie pre deti Slávku, Renátu, Petra, Jozefa, Martina a Vanessku. Mamka Anna
  • Za uzdravenie tela a duše pre Róberta a Kvetoslavu, Stanislava a Branislava a Alžbetu, aby sa Pán dotkol ich sŕdc, premenil ich a uzdravil ich duše a dal im spoznať dary Ducha Svätého. Iveta
  • Za zdravie, pokoj a požehnanie pre rodinu Švecovú, Zubekovú. Michal
  • Za obrátenie syna Marka s manželkou Martinou, za prijatie sviatostného manželstva pre nich. Mama
Podporte vaše rádio LUMEN klub

Pre zlepšenie kvality našich stránok používame cookies. Tým, že pokračujete v prehliadaní stránok bez zmeny nastavenia vášho prehliadača súhlasíte s ich používaním. Viacej o používaní súborov cookies.