aktuality

Zo zahraničia | | Elena Seeber

Ďalekohľad: Bábätká v kurze

Zo zahraničia

Ilustračná fotografia

Rakúsko zažíva nezvyčajný demografický nárast. Je porovnateľný s rokmi po druhej svetovej vojne. Všetko má na svedomí posunutý vek prvorodičiek. Ten dosahuje momentálne okolo 30 rokov.

Ak sa pozrieme naspäť do 20. storočia, najvyšší nárast obyvateľstva tak v Európe ako aj v Spojených štátoch amerických osciluje okolo 50-tych a 60-tych rokov. Potom prišla antikoncepcia a miera pôrodnosti sa drasticky prepadla. Až tak, že u našich rakúskych susedov počet detí v priemere na rodičku dosahoval len niečo viac ako jedno. Svetlou výnimkou bolo Franzúzsko, ktoré sa dlhodobo držalo na takmer 2 deťoch.

Posledný rok však minimálne Viedeň zažíva výrazný prírastok novorodencov. Vo viedenských nemocniciach prišlo na svet vlani okolo 13 500 bábätiek, čo predstavuje oproti roku 2015 nárast o takmer 6,5 percenta. Sociológovia sa zhodujú v tom, že hlavným dôvodom sú takzvané odložené tehotenstvá. U mladých žien je totiž rebríček priorít zrejmý: najprv štúdium, potom stabilná práca a až nakoniec dieťa.

Naopak mladých netrápia teroristické hrozby ani iné neistoty, ak rozmýšľajú o tom, či mať alebo nemať dieťa. Ako sa vyjadrujú sociológovia, momentálne sa do rakúskej spoločnosti navrátil biedermaier. Znamená to, že tri štvrtiny mladých sa túži zosobášiť, z toho dve tretiny cirkevne, a neskôr mať i deti. Rakúsky inštitút pre výskum kultúry mladých si návrat takejto biedermaierovskej kultúry vysvetľuje tým, že mladí čelia stále silnejšiemu existenčnému strachu, a preto túžba po rodinnej súdržnosti narastá.

Denník Wiener Zeitung však konštatuje jeden významný fakt: rozdiel medzi želanými pôrodmi a ich reálnym počtom je naďalej výrazne vysoký. V praxi to znamená, že každé štvrté želané dieťa sa nenarodí. A isté je ešte jedno: viacdetné rodiny sú vystavené vyššej miere chudoby, pretože jeden z partnerov, zvyčajne žena, nepracuje alebo pracuje len na čiastočný úväzok. Nuž a deti si vyžadujú peniaze.                             

Zdroj: Wiener Zeitung