aktuality

Z domova | | PR oddelenie

Cyrilometodská púť v Nitre: Každá dobrá kázeň znepokojí

Z domova

Hlavný celebrant reykjavický biskup Mons. Dávid Bartimej Tencer srdečne zdraví pútnikov.

Tam kde ste vy, sme aj my. Ustavične hľadáme spôsoby ako byť bližšie k vám - našim poslucháčom. Aj preto sme sa v stredu 5. júla s mnohými z vás stretli v Nitre počas národnej púti na Sviatok Sv. Cyrila a Metoda.

Pred slávnostnou sv.omšou na Svätoplukovom námestí sa redaktor Ján Heriban a PR manažérka Rádia Lumen Andrea Kundrová venovali prítomným veriacim, ktorých informovali o možnostiach ako sa stať patrónom Rádia Lumen. "Bol som na takejto národnej cyrilometodskej slávnosti prvýkrát, ale veľmi príjemne ma prekvapil dav milých ľudí, ktorí sa tešili kontaktu s nami, " prezradil známy hlas z relácií Občan či Byť šťastnou rodinou dnes Ján Heriban.

Osobné stretnutia nás vždy posúvajú ďalej a každá spätná väzba na našu prácu, pokrytie, či úprimné vyznanie o náklonnosti, nás nesmierne teší. Starobylú Nitru navštívila aj pani Anna zo Zlatých Moraviec, ktorá prezradila, že Rádio Lumen je stanica, ktorá sa u nich neprelaďuje. Poslucháčka z Vrábel zase vyjadrila svoje sklamanie, že u nich je náš signál slabý a aj keď by rada, nemôže nás počúvať. Veriaci z Oravskej Polhory zase s hrdosťou pozdravovali svojho rodáka a nášho pána riaditeľa o. Juraja Spuchľáka.

Zástupcovia Rádia Lumen Ján Heriban a Andrea Kundrová s rodinkou z Trnavy.

Generálny riaditeľ Rádia Lumen sa národnej púte zúčastnil osobne. Pred svätou omšou sa venoval veriacim pri svätej spovedi, po nej opäť zavítal medzi davy ľudí, ktorí ho už z diaľky zdravili. A samozrejme tak ako tisíce prítomných pozorne počúval aj homíliu hlavného celebranta. Reykjavický biskup Mons. Dávid Bartimej Tencer hovoril rečou kresťana súčasného sveta a súčasným spôsobom, čo možno niektorých zaskočilo.

" Každá dobrá kázeň znepokojí. Je však dôležité o odkaze biskupa Tencera rozprávať, aby nedošlo k neporozumeniu a disinterpretácií jeho slov. Hovoril rečou mladých tak, aby kresťanstvo oslovilo aj neveriacich," dokresľuje o. Juraj Spuchľák.

Hlavným odkazom jeho príhovoru bola aktualizácia zasvätenia Slovenska Božskému Srdcu Ježišovmu a Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie, ktoré bolo vykonané v roku 1947 na Starých Horách.

"Nechcime zasvätenie obnovovať spôsobom akým sa uskutočnilo pred sedemdesiatimi rokmi. Ak použijeme slovo aktualizácia obnovenie sa urobí novým, účinným pre našu dobu. Neide však len o nové slovo, ale o náš nový postoj. Prísľub, že budeme žiť kresťanstvo súčasným spôsobom, " zdôraznil Mons. Dávid Bartimej Tencer.

Zároveň sa podľa neho máme snažiť, aby Ježiš svietil v našich životoch. Každý jeden z nás má niesť kúsok tej svojej zodpovednosti - oslavy Boha. Boh pôsobí cez Cirkev, preto argument Boh áno a Cirkev nie neobstojí. Je mylný.